WINNERS ANNOUNCED!

Grand Prize Winner – Freedom Island by The Free

thefree-original-square-1

Our Grand Prize winning song, Freedom Island, features a unique blend of reggae, electronica and hip hop, which won over our judges at every level of the competition.  The Free (real name Hisham Abu-Nura) credits his globally-influenced sound to time spent and experiences gained while growing up in the Middle East and in his mother country of Sudan. He now resides and creates music in Toronto.

We are thrilled to award our game-changing Grand Prize to The Free, and we can’t wait to see where his exciting career takes him!

Take a listen to Freedom Island by The Free!

 

Category Prize Winners

  1. Country

Winner – Wishing On You by Shae Dupuy Mike LIttle, Drew Gregory

 

Honourable Mentions

Made A Believer Out Of Me By Terry Maxwell and Gary Lloyd

Thanks by Michael Nowak

Grow Up by Beth Marie Anderson, Melissa Megan Nantais

 

  1. Electronic/EDM

Winner – Swirl written by Jenny Lea performed by I M U R

 

Honourable Mentions

Mango by The Free

Daughters by Jonathan Hughes

Tonight by Hussein Alidina, Adam H, Don Wolf, performed by Global Party Starters

Designed 4 U by Evan Norton, Mike Gonek, Andrew Lin, performed by Torro Torro

 

  1. Hip-Hop/R&B

Winner – Beautiful Distraction by Damian La Grange

 

Honourable Mentions

Is It Too Late by Hussein Alidina, Faze Jumani, performed by Global Party Starters

Drunk and Dreamin by Jenna Glatt, Kinetics & One Love

Handouts by Damian La Grange

Gone written by Nikolas Hook Nilsson, performed by Kokophonix

Revolution by Malika Tirolien, Emrical and Rawn Cana

 

  1. Pop

Winner – Warpaint by Luke Melnik (AKA Luke Roes), performed by Ivory Hours 

 

Honourable Mentions

Motion by  Danielle Sweeney, Andrew Fraser, Jesse McNeill, Phil Hamelin, Mike Clement, performed by Lovecoast

Save Yourself by Mikalyn Hay, Tyler Simmons, and Murray Daigle

La Cabane by Maude Lapierre, performed by Soul and Sister

 

  1. Rock

Winner – Number One by Ria Jade 

 

Honourable Mentions

Eastern Rise by Terence Jack

Everything Connected by Matt Blais and Brian Moncarz

Home by Michael Harmel, performed by Government Town

Heard Good Things by Julian Taylor, Jeremy Elliott, Denis Martel

 

  1. Folk/Singer/Songwriter

Winner – Ol’ Sweet Day by AHI 

 

Honourable Mentions

Keep Your Head Down by Ken Yates

Long May He Reign by Luke NIcholson

10 000 Mornings by Jean-Michel Renaud, performed by James Forest the East Road

It’ll Rain Today by Michelle Willis

 

  1. Jazz/Soul

Winner – Seven Bucks by Elizabeth Shepherd

 

Honourable Mentions

Momentum (for Bernard Hermann) by Shirantha-Beddage

Living in the Past by Amanda Tosoff, Lloyd Tosoff and Ted Tosoff

Shame On You by the Jessica Stuart Few

 

  1. Adult Contemporary

Winner – Act Like We’re In Love by Sam Cash

 

Honourable Mentions

Late Night Train by Michael Kaeshammer and John Goodwin

Sweet Grace by Michael Kaeshammer/Ron Lopata/Joel Parisien

Love’s a Losing Game by Tiffany Desrosiers

 

  1. Musique Francophone

Winner – Dans le sang by Yaovi “Yao” Hoyi, Sonny Black

 

Honourable Mentions

Nomade by Yaovi “Yao” Hoyi, Wilson Jr Leon, Alexandre Duguay, Mikail Standjofski, Sonny BlackLa Chute de l’idéalisme by Devin Ashton-Beaucage

Antidote du doute by Mélanie Brulée and Anique Granger

 

  1. Aboriginal

Winner – Just A Little Bit by Julian Taylor, Kinnie Starr & Robert Priest

 

Honourable Mentions

Weak by Alexis Lynn

Marionette by Brandon Baker, performed Electric Religious

 

  1. Celtic/Maritime

Winner – The Kettle Valley Railway /  Clouds in the Kootenays by Kyle Burghout

 

Honourable Mentions

Pender Island by John Palmer

My Birmingham by Dale Boyle

Christmas Song by Michael Harmel, performed by Government Town

 

  1. Gospel/Inspiration

Winner – Halleluiah by Kelly Bado

 

Honourable Mentions

Wonderful is Our God by Ayo Oni

Somewhere In The Distance by Jesse Weeks/Paul Burns

Pool of Bethesda by JoJo Worthington

 

  1. Under 18

Winner – Mrs. Politeness by Mathew Magneson 

 

Honourable Mentions

Someone Tell Her by Keltie Monaghan

Young by Gus McMillan

One Word by Abby Hall

 

  1. Live Performance

Winner: The Light  by Rebecca Hope

Honourable Mentions

There But for the Grace of God by Henry Norwood

Puzzle Pieces by Claire Kuzmyk

Up Up and Away by Jim Schaming

 

Click to see the list of Semi-Finalists and Finalists